Prehľad motorov BOSCH generácie 1 až 5

Všetky motory Bosch sa vnútorne veľmi líšia. Pri diagnostike alebo cenovej ponuke na opravu je pre nás dôležité presne vedieť, aký motor máte. Je veľmi bežné veriť, že máte motor Gen 3, keď v skutočnosti máte Gen 2. Dúfajme, že táto stránka vám pomôže správne identifikovať váš motor.

Ktorá generácia je môj motor Bosch?

Generácia 1 (2011 – 2014)

Gen 1 Bosch “Classic” Line 50 Nm  Väčšinou sa montuje na cestné bicykle, ale používa sa v niekoľkých skorých EMTB, ako sú Moustache a Haibike.


Generácia 2  ( 2017 – 2019 )

  • Gen 2 Performance Line CX 75 Nm  - Väčšinou nimi osadili prvé vážne horské EMTB. Typickým znakom bol maličký prevodník, ktorý spôsoboval veľký odpor pedálovania pri vypnutom motore. Pretože tento motor bol inštalovaný do roku 2019 a nasledoval priamo motor Bosch Gen 4, často sa zamieňa za motor pre cestné bicykle Gen 3.
 

 

Generácia 3 (nie je k dispozícii vo verzii CX pre horské ebiky)

  • Gen 3 Performance Line nie je k dispozícii vo verzii CX (NIE JE VHODNÉ NA HORSKÉ BICYKLE). Sú len pre cestné bicykle a na turistiku, tj dlhšie vyššie kopce. Tiež namontované na niektorých gravel bicykloch.  Hlavný rozdiel je veľké reťazové koleso, ktoré sa nepoužíva na Gen 2
 
 
 

Generácia 4  ( 2017-2022 )

  • Motor na horský bicykel Gen 4 Performance Line CX 75 Nm. Neskôr aktualizovaný na 85 Nm 2020 – stále aktuálny

Performance Line CX ponúka jedinečný zážitok z eMTB: Kompaktný, ľahší a s väčším výkonom, kombinuje vysokokvalitné materiály, extrémne výkonný pohon a špičkové snímače. To posúva eMountain cyklistiku na chodníku na úplne novú úroveň. 
Od modelového roku 2021 zaisťuje Performance Line CX ešte väčší pôžitok z jazdy na traili – s ďalej vyvinutým softvérom a maximálnym krútiacim momentom 85 Nm. Zvýšený krútiaci moment zaisťuje vyšší výkon a podporuje vás ešte väčším výkonom, najmä pri nízkych kadenciách. V režime eMTB a Turbo to vedie k výrazne rýchlejšej akcelerácii a výrazne uľahčuje rozjazdy do kopca. Vďaka širšiemu rozsahu kadencie možno ešte efektívnejšie zvládnuť nepredvídateľné jazdné situácie – napríklad v prípade neskorého radenia alebo akcelerácie v úzkych zákrutách. Jazda zostáva plynulá a bez otrasov, aj keď zo sedla alebo v režime Turbo. 
BDU450CX - Drive Unit Performance Line CX / Cargo Line Cruise Kit 25 km/h
BDU290P - Drive Unit Performance Speed Kit 45 km/h
BDU250PCX - Drive Unit Performance CX Kit 25 km/h
BDU365P - Drive Unit Performance Kit 25 km/h
BDU250C - Drive Unit Active Kit 25 km/h
Generácia 5 - The Smart system  ( 2022- )  
Výkonný a dynamický motor pre intuitívné ovládanie a jedinečný zážitok z jazdy. Vďaka koncepcii viacerých snímačov a inovatívnemu riadeniu motora Bosch stanovuje Performance Line CX Smart System nové technické štandardy - pružne a pohotovo reaguje, aby naplno rozvinul svoj potenciál na technicky náročných tratiach. 
BDU3741 - Drive Unit kit Performance Line CX 25 km/h
BDU3781 - Drive Unit kit Performance Line Speed 45 km/h
BDU3144/3145 - Drive Unit kit Performance Line SX
BDU3320 - Drive Unit kit Active Line